Znanost i ideologija danas.
Ekologizam, primitivizam i seksualnost

Članovi

Martino Rossi Monti je voditelj projekta i znanstveni suradnik na Institutu za filozofiju u Zagrebu, Hrvatska. Njegovi istraživački interesi obuhvaćaju kulturni pesimizam, problem zla, patnje i nasilja u povijesti ideja, renesansnu filozofiju i platonističku tradiciju. Tim temama posvetio je nekoliko eseja, jednu knjigu te pet uređenih i suuređenih zbirki.

Roberto Bondì je izvanredni profesor povijesti filozofije na Sveučilištu u Kalabriji, Italija. On je jedan od vodećih stručnjaka za misao Bernardina Telesija i također se bavio Platoncima iz Cambridgea i mišlju Henryja Morea. Osim što se bavio odnosima između filozofije, teologije i znanosti u ranoj modernosti, provodio je duboka istraživanja o misli Jamesa Lovelocka, zanimajući se za znanstvenu i filozofsku raspravu o hipotezi Gaia. Na tu temu je objavio tri knjige, pri čemu se posljednja odnosi na mjesto teorije Gaia u povijesti koncepta Zemlje kao živog bića.

Fabio Dei je izvanredni profesor kulturne antropologije na Sveučilištu u Pisi, Italija. Njegov znanstveni rad usmjeren je na sljedeće glavne teme: 1) epistemologija i povijest antropoloških studija. U ovom području napisao je nekoliko eseja i knjiga; 2) popularna kultura i masovna kultura. Ovo područje istraživanja polazi od problema istraživanja uloge popularne i narodne kulture u suvremenom talijanskom i europskom društvu; 3) antropologija nasilja. Ovo područje istraživanja istražuje mogućnost antropološkog razumijevanja masovnog nasilja i genocida u suvremenoj povijesti; 4) medicinska antropologija. Na ovom području analizirao je alternativnu i komplementarnu medicinu i terapije New Age u Toskani, širenje magije na televizijskim emitiranjima te odnos između službene, alternativne i popularne medicine u Toskani.

Roberto Gronda je docent na Sveučilištu u Pisi, Italija. Njegova istraživačka područja obuhvaćaju filozofiju znanosti, filozofiju društvenih i humanističkih znanosti, filozofiju znanstvene kompetencije i pragmatizam. Autor je dvije monografije o mišljenju Johna Deweya i brojnih eseja i poglavlja u talijanskim i međunarodnim časopisima i zbirkama.

Darko Polšek je redoviti profesor antropologije na Sveučilištu u Zagrebu. Bavi se sociobiologijom, socijalnom filozofijom, sociologijom znanosti, epistemologijom i filozofijom znanosti te propitivanjem i kritikom političkih fenomena i doktrina. Sudjelovao je u mnogim međunarodnim istraživačkim projektima i objavio brojne radove i knjige na ovim područjima. Osim toga, ima iskustvo u visokom obrazovanju i surađuje s medijima, pišući kolumne i članke na teme iz sociologije i znanosti.

Federico Scarpelli je znanstveni suradnik na Sveučilištu u Salernu, Italija. Njegovo znanstveno djelovanje obuhvaća teoretsko-epistemološku produkciju s jedne strane i istraživački rad u Italiji, usmjeren prvenstveno na odnos između kulturne baštine i teritorijalnog identiteta te na područje tzv. “urbane antropologije”. Što se tiče proučavanja epistemologije društvenih znanosti, bavio se “društvenom ontologijom” Johna Searlea s gledišta kulturne antropologije. Također, nedavno se bavio tzv. “ontološkim obratom”, utjecajnom teorijskom perspektivom koja se kreće između antropologije i filozofije.